30. 6. 2020

Černý nesmí dostat mat – cenzura šachových komentářů Googlem ukazuje, že západní demokracie se blíží svému matu

Chorvatský šachista Antonio Radić zveřejňuje pod pseudonymem „agadmator“ na Youtube své komentáře šachových partií; jeho videa – podcasty – jsou vysoce populární. Například jeho "The Greatest Queen Sacrifice in History" má přes 4,5 miliónů návštěv, a všechna jeho videa dohromady zaznamenala již 275 miliónů návštěv (zde). 

Radićovy podcasty jsou zcela nepolitické, a proto byl jejich autor zcela konsternován, když šachový komentář ze dne 27. června byl z Youtube firmou Google odstraněn jako „škodlivý a nebezpečný“. O svůj šok se „agadmator“ podělil se svými příznivci den na to (zde), přičemž se zamýšlí nad možnými důvody, proč se Google rozhodl podcast smazat a dochází k názoru, že jde o chybu softwaru, který v komentáři zaznamenal nějaká potenciálně nekorektní slova, a tak omylem, mimo kontext, kvůli nim delegitimoval celý podcast. Radić cituje dohady svých příznivců (za sebe se takové dohady bojí vyslovit), že možná šachové věty typu „černý není schopen čelit tlaku bílého“ nebo „černý musí prohrát“ interpretoval cenzorní robot jako rasismus. Stovky tisíc příznivců byly svědky Radićova nepochopení a smutku a pod jejich tlakem Youtube již 29. června podcast vrátil (zde).

Agresivní progresivisté (nebo progresivní agresoři) začínají odsuzovat klasickou hudbu, protože ji skládali jen bílí muži, a to sotva může odčinit tu a tam nějaký gay mezi skladateli. Nyní přijdou na řadu šachy, u nichž lze očekávat řadu změn. Začínat budou černí, a když to nepomůže, budou bílá a černá nahrazeny modrou a zelenou. Jiným řešením by byla kladná diskriminace, která by bělochům nařizovala začít partii bez jednoho piona, Asiatům bez dvou a Židům bez tří; kdyby ani to nepomohlo, Afroameričané by začínali se dvěma královnami.

Radićův případ jasně ukazuje, že západní demokracie je na pokraji svého konce. Nejen, že některá tvrzení jsou zakázaná, ale i nevinná slovní spojení obsahující nedoporučená slova jsou cenzurována, přičemž většina informací prochází skrze několik gigantů, jako jsou Google a Facebook. Fyzické vymazání provádí robot analyzující psané i mluvené texty, stejně jako v nejhorších antiutopiích, a v budoucnu asi už ani nebude možné s nikým o oprávněnosti vymazání diskutovat.

Mazání příspěvků na Facebooku je běžné a šachová aféra ukazuje, že i Google je aktivní a aktivistický. Nejde jen o Youtube, ale i o vyhledávání na Googlu. Vždyť z vyhledávačů na internetu již Google zabral 93% trhu; na druhém místě je Bing s pouhými 2,5% a na třetím Yahoo s 1,5% trhu (zde). Kdokoli cokoli kdekoli na světě hledá, opírá se o výsledky nalezené firmou Google, která se již zkompromitovala spoluprací s čínskou komunistickou vládou v jejím úsilí vybrat čínským poddaným jen vhodné výsledky hledání v internetu (zde).   

Vždy se tvrdilo, že Google má velmi sofistikovaný tajný algoritmus na hodnocení webových stránek a jejich řazení v konečném výsledku hledání. Takové hodnocení je kritické, protože jakékoli hledání v Google poskytne tisíce až miliony výsledků, z nichž si většinou prohlédneme maximálně prvních deset, takže ostatní jakoby neexistovaly. Před dvěma lety jsem se pokusil poněkud ohmatat onen algoritmus z hlediska klíčových slov v nadpisu; potvrdil jsem, že použití šesti až devíti slov z nadpisu většinou zajistí článku přítomnost mezi prvními deseti weby ve výsledku hledání  (zde).  

Během „ohmatávání“ onoho algoritmu jsem však opakovaně dostával od Googlu otázku „jsi člověk?“ a moje výzkumná aktivita nakonec způsobila, že moje webové stránky přestaly být zahrnuty ve výsledcích hledání, i když jsem hledal jejich nadpis o mnoha slovech a kdy figurovaly na prvním místě ve vyhledávačích Bing i Yahoo. Dočetl jsem se, že Google může snížit hodnocení (lowered rating) webových stránek, jejichž majitel poruší některá z pravidel, a dokonce může zcela vynechat web z dalšího prohlížení (deindexing). Vydedukoval jsem, že má opakovaná hledání mohla být softwarem považována za „Sending automated queries to Google“, které je zakázané. Po zaslání mého vysvětlení, bylo snížení v hodnocení mých článků zmírněno i když ne zcela odstraněno.

Jako patentový zástupce jsem se podíval na patenty Googlu a zjistil jsem, že firma se netají svým úsilím změnit podle potřeby umístění určitých dokumentů v konečném výsledku hledání (např. zde a zde). První z uvedených patentů například usiluje o algoritmus, který poskytne pořadí výsledků odpovídající okamžité potřebě; druhý patent umožňuje změnit pořadí určitého dokumentu v konečném výsledku hledání tím, že aplikuje „funkci měnící pořadí“ („Changing a rank of a document by applying a rank transition function“).

Obřím firmám jako jsou Facebook, Microsoft či Google jde asi o zisky, ale vzhledem k levicovým tendencím dnešních magnátů tyto firmy též podporují vše politicky korektní a progresivistické. Tato kombinace samozřejmě tíhne k podpoře demokratů v Americe a Číny ve světě. Ať se budou názory a zájmy těchto obrů vyvíjet jakkoli, koncentrace jejich moci je kriticky nebezpečná pro další existenci západní demokracie. Cenzura šachových komentářů Googlem ukazuje, že západní demokracie se blíží svému matu.

Žádné komentáře:

Okomentovat