24. 4. 2020

Výrobci hesel říkají, že svět už nebude po koroně stejný – záleží jen na nás, aby nebyl ještě stejnější


Své obavy i naděje lidé vždy spojovali více s vnějšími znameními než s vlastním jednáním. Kometa na obloze, narození dvouhlavého telete, zemětřesení, války, mor a neštovice tvořily v myslích lidí eintopf světa, který můžeme sotva ovlivnit anebo pochopit. Vždy se chtělo věřit, že snad lze uhádnout nějaké tajemné vztahy v onom guláši jevů, a že tajemnými rituály se možná lze vyhnout ranám osudu. Chtělo se také věřit, že my jsme jiní a naše doba je zvláštnější. I dnešní producenti mýtů říkávají: svět po koroně už nebude stejný.

Bohužel, většina našich rituálů nefungovala. Po hrozných válkách obvykle přišly ještě hrozivější epidemie, a potom ještě větší války. Protože jsme nebyli jiní a doba nebyla zvláštnější. Ani po koroně se neobjeví pod sluncem nic nového. Všichni budeme stejní. Na Jihu se dál budou množit, aby zaplavili Sever. Na Západě budou dál vymýšlet nové sexuální orientace a na Východě budou dál vyvíjet nové druhy virů. Zelení usoudí, že korona byla důsledkem změny klimatu. A tady budou dál řídit stát bývalí členové a agenti.

Na koronu se zapomene. Na novinářském nebi se opět objeví staronové zajímavosti, třeba se Madonna Ciccone provdá za šestnáctiletého mladíka. Sportovci opět překonají světové rekordy a mnoho dalších filmů opět získá mnoho Oskarů. Psychologové objeví další obdivuhodné vlastností u odsouzených zločinců. Antropologové ještě lépe vysvětlí původ iracionálních obav starých bělochů z příchodu mladých somálských pracovníků. Rusové budou i nadále trávit své nepřátele po světě. Číňané budou i dále zkoumat nebezpečné viry ve svých tajných laboratořích. Zelení budou i nadále usilovat o vymýcení západní technologie a o dosažení africké úrovně ve společnosti.

Ale nezapomeňme malověrní, že některým kouzelníkům a vědcům se přece jen občas povedlo tajemné nitky ve změti vztahů uvidět, třeba v mikroskopech a dalekohledech, a dokonce i za některé nitky zatáhnout a něco změnit. Proti moru byl nalezen lék, z komet si dovážíme na Zem vzorky a neštovice jsou zcela vymýceny. Doufejme, že co nejvíce dnešních vědců a kouzelníků si nějaké poučení z čínské epidemie vezme. Spojme své naděje s naším jednáním. Snažme se být alespoň trošičku jiní, aby ten svět nebyl po koroně úplně stejný.

Jsme mravenci, kteří nemají téměř žádný vliv. Mezi naše rituály patří, že občas hodíme někam hlasovací lísteček. Neovlivníme zemětřesení, ale snažme se v rámci našich mravenčích možností alespoň nepodporovat ty síly, které zvyšují pravděpodobnost nástupu bídy a násilí. Nezavírejme oči před teroristickým charakterem komunistických zemí. Nepodporujme přesun výrob do teroristických zemí. Pokud to jde, vyberme si zboží vyrobené v normálních zemích. Hodnoťme volené politiky podle jejich osobní historie a i podle toho, jaký je jejich nynější postoj k teroristickým zemím. Jako voliči a spotřebitelé můžeme alespoň nepatrně věci ovlivnit.

Musíme doufat – ale taky jednat. Podporujme Taiwan proti Číně, Ameriku proti Rusku, Evropu proti Africe. Rozum proti násilí. 

1 komentář:

  1. "Musíme doufat – ale taky jednat. Podporujme Taiwan proti Číně, Ameriku proti Rusku, Evropu proti Africe. Rozum proti násilí."


    Správně, pane Guttmanne, té PODPORY je dnes obzvláště třeba ...
    Ode mě ji trvale vykonavatelé mají, a nijak se s mojí podporou netajím.
    Bořivoj Holínek

    OdpovědětVymazat