5. 1. 2023

Paradox lháře – bývalý komunistický špion má šance na zvolení a vstup do prezidentského panteonu nebo panoptika

Petr Pavel před rokem 1989 zradil Česko. Slíbil věrnost východní velmoci a komunismu. Svůj slib porušil, takže komunisté by ho volit neměli, a protože zradil Česko, ani slušní lidí by ho teoreticky volit neměli. Tak by to bylo v ideálním světě a nebylo by třeba dál mluvit. Ale v reálném světě se musí mluvit i o nejbanálnějších samozřejmostech; lidé zapomínají anebo se o minulost nezajímají. Takže…

Mladší lidé nechápou, kdo byli komunističtí vojáci, zvaní lampasáci (podle červených pruhů – lampasů – na kalhotách sovětských a později i českých generálů). Bez ohledu na politické názory, většina obyvatel za socialismu považovala vojáky z povolání za nejhloupější lidi ze všech profesí, pověstní byli nejen inteligencí často na hranici demence, ale i svou nesmírnou vulgárností. Někteří z oněch lampasáků možná věřili v užitečnost své práce, ale většinou si ji zvolili prostě proto, že se na nic jiného nehodili. Téměř každý chápal, že země je okupována sovětskou armádou, a že hlavním cílem vojenské služby je „politická příprava“. Mnozí z nás jsme byli svědky sebevražd 18letých kluků, kteří tu přípravu neunesli.

V takové armádě pracoval až do svých 28 let kandidát na prezidenta, generál Petr Pavel. Díky tomu, že byl o něco chytřejší než průměrní lampasáci kolem něho a díky svému tátovi, který patřil k nejvýše postaveným lidem v tehdejší bezpečnostní síti VKR-StB, měl Pavel před sebou zářnou budoucnost. Měl být záškodníkem v týlu demokratických zemí. On tvrdil, že chtěl být diplomatem, ale bez ohledu na to, jak to nazveme, snil o kariéře někde na blahobytném Západě, a ne v tehdy chudém Česku. Až do svých 28let byl Pavel členem strany, která kolaborovala s okupační mocností a která pro politické názory popravila skoro 300, ubila 3000, uvěznila na mnoho let 30 000 a k emigraci dohnala přes 300 000 občanů.

Pavel tvrdí, že jeho vytouženou prací za komunismu bylo stát se „diplomatem“. Historici tu tehdejší funkci nazývají „komunistický agent“, ale na slovech tak nesejde; ani Pavel nepopírá, že náplní jeho práce bylo škodit zemím NATO v týlu nepřítele. V týlu jsou ženy a děti; Petr Pavel by měl říct, co vše byl ochoten v rámci své diplomatické činnosti v onom týlu učinit. Víme, že kromě trestných zásahů se tam především prováděly akce potřebné pro dezinformační aktivity, ve kterých Rusko vždy bylo, jest a bude mistrem. Když režim, kterému přísahal věrnost, nečekaně padl, Pavel jeho zločinnost okamžitě prohlédl, odhodil stranickou legitimaci a pokračoval v kariéře vojáka na druhé straně barikády. Takže začátek Pavlovy kariéry a celé jeho mládí mu není dobrým doporučením na funkci prezidenta.

Často se opakuje Pavlovo tvrzení, že by sotva byl přijat do tak vysokých funkcí v české armádě a v NATO, „kdyby něco špatného udělal“ (zde). Prý prošel lustračním procesem jak v posametovém Česku, tak v institucích NATO; ale je to jedna z jeho lží. Z komunistického aparátu přešlo mnoho starých kádrů do nových institucí. Stačí připomenout třeba dva Pavlovy kolegy z jeho komunistického špiónského kurzu, Pavla Zůnu a Jaroslava Gofjára, kteří se za Pavla nedávno postavili; oba získali po sametové revoluci nejvyšší posty v českém a slovenském vojenském zpravodajství. V letech 1991-2 většinou stačilo při prověrkách slíbit věrnost novému režimu. Všichni si pak navzájem potvrdili spolehlivost.

V NATO pak stačilo, že kandidát byl prověřen ve své zemi. Do funkce Předsedy vojenského výboru NATO (Chairman of the NATO Military Committee) je každé tři roky volen náčelník generálního štábu jiné členské země NATO, bez ohledu na osobní vlastnosti, a v roce 2015 měl Pavel štěstí, že to padlo na něj. V NATO pracují také turečtí generálové, kteří jsou zastánci islámského extrémismu. A dokonce generální tajemník NATO, Jens Stoltenberg, býval v mládí marxistou a stýkal se s agenty KGB, o jejichž skutečné identitě tenkrát prý nevěděl (zde). Takže práce v NATO není zárukou ani charakteru a ani politické spolehlivosti.

Pavlova kandidatura na prezidenta je nepřetržitou řadou lží. Začal tvrzením, že na prezidenta kandidovat nebude. Členství v KSČ vydával za formální, ale ukázalo se, že byl předsedou stranického výboru a že dokonce řídil kárná opatření proti kolegům. Prý se učil na diplomata, ale ukázalo se, že ve skutečnosti měl bojoval proti demokratickým zemím. Občas omlouval svou kolaboraci se zločinným režimem mladickou (ve věku 28) vírou v tehdejší režim, ale jindy tvrdil, že spolupracoval, aby „změnil režim zevnitř“. Jak je u lhářů zvykem, nejvíc se ve své kampani oháněl důrazem na pravdomluvnost, které se prý ostatním nedostává (zde).

A jak se často stává, když se rozebírají tvrzení systematických lhářů, dostáváme se i zde k paradoxu lháře: proč tolik známých osobností se nadšeně vyslovuje pro Pavlovu kandidaturu? Je více důvodů, ale myslím, že vedle odporu proti Babišovi je to hlavně Pavlovo charisma; jednoduše řečeno, mnoha ženám i mužům se líbí jeho hezky střižený vous a prosté vojácké vystupování, smíšené s kajícnými omluvami za mladické chyby. Příkladem obhajoby generála Pavla je článek Pavla Šafra nadepsaný „Útoky na generála Pavla mají ráz řízené diskreditace“, kde jsou za hlavní Pavlovy nepřátele označeni bývalí komunisté řízení Putinem. Šafr přiznává, že „Předlistopadová minulost generála Petra Pavla je samozřejmě jeho velkou zátěží. Příslušnost k vojenské rozvědce a post předsedy základní organizace KSČ vzbuzuje oprávněné rozpaky.“ Ale na druhé straně prý „Pavel musel projít důkladnou prověrkou, a především je známý jako rozhodný zastánce Ukrajiny“ (zde).

Cožpak si Pavlovi podporovatelé neuvědomují, že Pavel může v zájmu své kariéry podporu Ukrajiny předstírat? Vždyť dříve předstíral podporu Sovětského svazu, jak přiznal, když se omlouval za svůj nedávno odhalený prosovětský životopis, co napsal za normalizačního režimu (zde). Ať již Pavel lásku k Sovětskému svazu cítil doopravdy anebo ji předstíral, na českého prezidenta se nehodí v žádném případě, i kdyby dnes podporoval kohokoli. Vojenskou kariérou své podvody neodčinil, pouze si splnil svůj mladický sen o úspěšném postupu s možností cestovat. Opravdu si všichni ti populární herci podporující Pavla myslí, že úspěch světí prostředky?

Jeho příznivci asi neslyšeli, jak o své zločinné spolupráci s totalitním režimem v nedávném rozhovoru řekl: „Já jsem to bral jako naprostou formalitu, řekl jsem si, že to neznamená, že nemůžu zůstat slušnej člověk…“ (zde). Jde o jasný výsměch slušným lidem. Také řekl, že službu komunistické armádě považoval za službu lidem, a tak brainwashingoval i mladé vojáky, když jim dával PŠM (politické školení mužstva). O tom, že jeho otec byl agentem StB se prý dozvěděl teprve nedávno. Taky jasně řekl, že nebyl na Západě lustrován a že se ho v USA nikdo neptal na komunistickou minulost, protože se tam prý „nedívali způsobem černá-bílá“. Pavel odsoudil lidi, kteří „se nedokážou oprostit od minulosti a od nenávisti“. A nakonec sdělil, že „vnímal listopad jako úlevu z marasmu… kdy přijde legalizace marihuany a přijetí Eura“. Kdyby slyšeli tento rozhovor, sotva by ti příznivci říkali, že „zase jednou budeme mít prezidenta, kterého si váží nejen doma ale i ve světě“.

Ale i kdyby si ho ve světě vážili, a i kdyby ho doma podporovali všichni herci, zůstane lhářem a podvodníkem. Vždyť sám veřejně prohlásil, že komunistický režim byl zločinný, a zároveň přiznal že mu chtěl sloužit. Sám přiznal že byl cvičen, aby organizaci NATO škodil, a zároveň se chlubí že v ní sloužil. Vzpomíná, jak je v roce 1968 doma navštěvovali ruští vojáci i jak on sám v mládí trávil čas v SSSR (zde). Už i to, co se mu nepodařilo skrýt, ho na funkci prezidenta zcela diskvalifikuje. Rusko na něho má materiály. Petr Pavel alias Pavel Pávek je bezpečnostní i morální hrozbou pro Česko. Velmi pravděpodobně je vydíratelný, a zcela určitě není slušným člověkem.

Prezidentská funkce je dnes čistě formální, a celkem každý je schopen udělovat vyznamenání a dávat amnestie. Už se v té funkci vystřídalo mnoho podivných lidí. Ať se tam třeba dostane žena, která v ničem nevyniká, ale alespoň nic strašného neprovedla. Nesmíme vyhovět komunistům a oprostit se od minulosti. Hlavně ať se do toho prezidentského panteonu nebo panoptika nedostane bývalý komunistický špion.

7 komentářů:

 1. Naprosto přesné shrnutí. Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju. Nezmínil jsem se o tom, že funkci prezidenta by asi bylo nejlépe zrušit, když mezi miliony občanů nelze najít nikoho vhodného. A když už ta funkce existuje a žádný kandidát se nenajde, lze odpor proti volbám vyjádřit neúčastí.

   Vymazat
 2. Vážený pane Guttmanne,
  Váš text týkající se Petra Pavla mě velice zklamal. Prokazujete v něm, že nerozumíte nebo nechcete rozumět nuancím českých reálií.
  1. Házíte do jednoho pytle komunistickou ideologii, masové vrahy a řadové komunisty. V roce 1989 jsme tu měli milion komunistů, z nichž většina zahodila průkazku krátce po převratu. Díky startovním podmínkám komunistická elita vyrostla v dnešní oligarchii, jako Babiš aspol. K tomu jim pomáhala spousta nekomunistů jako Klaus, Mrázek atd. S obměnami tento proces proběhl v celé východní Evropě a nepochybně byl naplánován a moderován z Moskvy, tehdy i nyní. Komunistickou ideologii se nepodařilo odsoudit, zločiny komunistů se nepodařilo potrestat, ale stále někdo používá řadové komunisty jako „živé štíty“. Nechci je hájit, naše rodina byla rovněž komunismem postižena. Komu ale asi slouží proklamovaná „kolektivní vina“?
  2. Stejně je to s komunistickou armádou. Kromě tupých řadových lampasáků tu byla elita, která byla všechno jen ne hloupá. Prohra východního bloku ve studené válce byla i její prohrou. Zároveň nelze nevidět, že ze silových ministerstev armáda prošla do dnešních dní nejvyšším stupněm očisty. Takto to vnímá i česká veřejnost podporující mise NATO a Ukrajinu.
  3. Ne všichni synové jdou ve šlépějích svých otců. To je evidentně i případ generála Pavla. Změna režimu jej zastihla ve věku, kdy se nestačil ušpinit a měl možnost pochopit. Zatímco bývalí zaměstnanci PZO privatizovali státní majetek, Petr Pavel se na západních školách připravoval na službu v armádě nové demokratické vlasti. Později za svou statečnost získal několik vyznamenání, v Česku a ve Francii.
  4. V jeho věku by si mohl dovolit užívat důchodu a psát paměti, vzhledem k světové bezpečnostní situaci se ale před lety rozhodl své zkušenosti využít pro národ a kandidovat na prezidenta. Již řadu let se svými spolupracovníky objíždí republiku a pořádá besedy pro veřejnost, které jsem několikrát navštívil. Za to je některými vláčen špínou a blátem.
  Zvlášť smutný je fakt, že den po zveřejnění Vašeho textu na Hegaionu jej převzal server Neviditelný pes z portfolia MAFRY patřící dalšímu prezidentskému kandidátovi Andreji Babišovi, a to pět dní před prvním kolem voleb. Váš text je plný podrobností, které jste určitě nezískal studiem v archivu. Ptám se tedy: je to náhoda, nebo jste někomu posloužil jako s prominutím „užitečný idiot“?
  Vztahy Česka a Izraele (kde žijete) jsou tradičně vynikající a je to dobře! Nelze ale přehlédnout některé zvláštnosti z poslední doby. Není tajemstvím, že v posledních desetiletích vzrostl počet emigrantů z Ruska do Izraele. Takové proudy uprchlíků Rusko vždy infiltruje svými lidmi. Nelze nevidět překvapivou náklonnost proruského prezidenta Zemana. Nelze nevidět zákulisní kontakty ultrapravicových sil všude na světě, včetně USA, Ruska a Izraele. Nelze nevidět ambivalentní postoj Izraele k válce na Ukrajině. A nelze si nevzpomenout, že ultrapravice a ultralevice vždy k sobě nacházely cestu, aby absurdním populismem likvidovali skutečnou svobodnou demokracii.
  Žádám Vás proto, abyste Váš text z Hegaionu a Neviditelného psa stáhl.
  Ing.arch. Lubomír Bombík
  lubomir.bombik@bez-obalu.eu
  P.S. Svůj názor na bolševismus jsem formuloval např. zde: https://www.pritomnost.cz/2022/07/18/bolsevici-bez-komunismu/
  V pdf zde: https://www.bez-obalu.eu/soubor/bolsevici-bez-komunismu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemyslím si, že by měl článek zmizet a že obsahuje veřejně nedostupné (čti potajmu od FSB podstrčené) informace. Není mi jasná souvislost mezi milióny (?) infiltrovaných uprchlíků z Ruska do Izraele a prosuskou náklonností prezidenta Zemana. Zajímalo by mne, jestli už má pan Bombík přerámovaný obraz o tom, kdo je "ultrapravice." Také nevidím, že by někdo používal milión prospěchářů z řad řadových komunistů jako "živé štíty." Tady nejde o "kolektivní vinu," ale o morální (dis)kvalifikaci, která je, ač si to možná pan architekt nepřipouští, v některých případech více než vhodná.
   Navíc ta Pavlova "složka," která na něj v Rusku bezpochyby existuje, nebude zrovna malá.
   Na druhé straně, umím připustit, že mozek vymývaný vojenskou propagandou od 14 let a formovaný otcem - kontrášem mohl nahlédnout skutečný stav věcí až v 28. roce života.
   Ale komentář, který bez-obalu podporuje P.P., také prosím nemažte.
   Zdar a sílu,
   Honza.

   Vymazat
  2. Vojenskou katedru jsem absolvoval v letech 1973-74 a rok vojny v roce 1979. Vím, jak to tam vypadalo. Petra Pavla sleduji od roku 2018 (viz zde: https://www.bez-obalu.eu/inpage/petr-pavel/), třikrát jsem se na něj jel podívat naživo. Ujišťuji Vás, že P.P. nemá s obrazem vojny vzor 1979 nic společného. Mám o něm informace z otevřených zdrojů jako všichni a bedlivě sleduji, kteří lidé sdílejí můj názor. Je jich hodně, těch známých. Nevěřím na kompro z Moskvy, složku můžou mít i na mě, na Vás, na kohokoliv. Ale co v ní? Neupírám panu Guttmannovi právo na názor, přijde mi ale nefér takto citově zabarvený odsudek zveřejnit pět dní před volbami v Babišově médiu. To není Facebook. Nevím, jak k tomu došlo. Poslední odstavec mého textu jsou spekulace v širší rovině. Pokud pro Vás nejsou srozumitelné, nemohu je zde rozvádět. V jiných případech si názorů pana Guttmanna velmi vážím právě pro jejich otevřenost, často dávám odkazy na svůj web Bez-Obalu. U volby prezidenta je ale v sázce příliš mnoho. V každém případě díky za názor.

   Vymazat
 3. Členství v KSČ je morálním prohřeškem rozdílné intenzity. Komunisté byli Picasso, Vančura, Kohout, ale i Gottwald a Stalin. Házet do jednoho pytle zrůdnou ideologii, masové vrahy a řadové komunisty je záměrnou manipulací. Je to jako tvrdit, že všichni Romové kradou, všichni kněží jsou pedofilové nebo všichni muslimové jsou teroristé. Na druhé straně nekomunisté jako Klaus, Mrázek, Krejčíř atd. nadělali víc škody než polovina KSČ. Díky podobným manipulacím jsme tam, kde jsme: KSČ nebyla zakázána, její majetek nebyl zabaven, většina komunistických zločinů nebyla potrestána, z nomenklaturních kádrů jsou oligarchové.
  Zlo se maskuje dobrem nalevo i napravo a zákulisním propojením eroduje politiku postavenou na hodnotách. Metodou organizovaného zla je INFILTRACE. Fašismus byl vykořeněn a zakázán, komunismus nikoliv. „Moskevský proces“ Vladimíra Bukovského se nekonal, na rozdíl od toho Norimberského. Dokud budou naše a západní instituce infiltrované tak či onak placenými konfidenty Kremlu, nic se nezmění. Putin vyhlásil demokratickému světu válku a jeho konfidenti nyní postupně přiznávají barvu. Jak je poznáme? Přece po ovoci! Nedělejme jim proto užitečné idioty. https://www.pritomnost.cz/2022/07/18/bolsevici-bez-komunismu/
  V pdf zde: https://www.bez-obalu.eu/soubor/bolsevici-bez-komunismu/

  OdpovědětVymazat
 4. Milý pane Bombíku,

  Obviňujete mě, že nerozumím nuancím české politiky, ale moje články jste přetiskoval až do okamžiku mojí hereze, kdy jsem napadl Vašeho milovaného kapitána Pávka. Doporučuji Vám nebát se i rozdílných názorů a otiskovat je, jinak bude Váš web nudný. Neviditelný pes přetiskuje zcela různé názory, i ostře proti Babišovi, kterému je to jedno a nijak do záležitostí webu nezasahuje (on chápe, že na nějakém tom slově až zas tak nezáleží). Takže Vy, s prominutím, cenzurujete silněji než Babiš, když jste mě po mém prvním odchýlení od Vaší linie vyškrtnul ze svého seznamu „nezávislých médií“.

  Překvapila mě Vaše přehnaná reakce na kritiku jednoho z prezidentských kandidátů, takové emoce bych čekal od zamilované ženy, které pomluvili jejího milého. Jen tato zhrzenost může vysvětlit Vaše konspirativní obvinění, že jsem dostal od ruských imigrantů v Izraeli tajné informace o Pavlovi. Všechno co jsem napsal o Pavlovi jsem získal z českého tisku, a jak víte skoro vše mám ozdrojováno. Dále Vás ujišťuji, že v Izraeli (stejně jako nikde jinde) žádná ultrapravice neexistuje, jde o výmysl levice. Pravice totiž znamená liberalismus+ konzervativismus+ kapitalismus, tzn. věci kterých je sotva přebytek, ale levičáci té kombinaci nadávají slovy "ultrapravice" nebo "extrémní pravice".

  Co se týče Vaší kritiky Izraelské ambivalentnosti vůči Ukrajině, chápal byste tuto „ambivalentnost“, kdybyste se zajímal víc o historii: Ukrajinci totiž v roce 1648 zabili při pogromech přes 200 000 Židů, kolem roku 1918 asi 100 000 Židů, a během Druhé světové války pomáhali Ukrajinci nacistům zaživa pohřbívat židovské ženy a děti, což je dokumentováno dokonce fotograficky. Přesto Izrael poskytuje Ukrajině mohutnou humanitární pomoc. Já osobně píšu nadšené články pro Ukrajinu. Je úsměvné, že mě obviňujete ze spiknutí s Ruskem. Neznám víc protiruštější články než jaké jsem napsal já, z mnoha např. viz tento:
  https://www.hegaion.cz/2016/07/putin-je-rusko-rusko-je-zlo-prichylit.html

  Vážím si Vaší snahy podporovat nezávislé myšlení, a proto si dovoluji Vás opravit: k ultralevici najde cestu ne ultrapravice, jak jste navrhoval, ale nedůslednost/ nekonzistentnost/ strach dojít až do konce. Vy se vymezujete proti komunismu, ale neuvědomil jste si svou nekonzistentnost, když podporujete komunistu Pavla (to že jste se do něj zamiloval Vás omlouvá ). Klidně můžete i nadále přetiskovat mé články – ať to máte různorodější a zajímavější.
  OdpovědětVymazat